O Filmie

W 2021 roku wydana została świetnie przyjęta książka Dagi Bożek pt. „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”. Jej kontynuacją jest strona polarniczki.pl, na której Daga zamieszcza wywiady z uczestniczkami wypraw do Arktyki i Antarktyki. Sama zresztą zimowała na stacjach badawczych po obu stronach globu (w 2012-13 w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie oraz w 2015-16 w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego) i jest popularyzatorką wiedzy o badaniach polarnych. 

Kuba Witek, reżyser i podróżnik, od kilku lat regularnie odwiedzał Północ. Objechał Islandię na rowerze, potem nakręcił film o Polakach zamieszkujących krainę lodu i ognia. Spędził prawie dwa lata na Wyspach Owczych, gdzie nakręcił dwa filmy i serial dokumentalny.
Wziął udział w dwóch ekspedycjach naukowych na Spitsbergen, zorganizowanych przez Instytut Oceanologii PAN w Sopocie. 
Jego ostatni dokument „Zwykłe Życie” opowiada historię Adama Jarniewskiego, Polaka żyjącego od prawie piętnastu lat na Grenlandii.

Daga i Kuba poznali się na festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival w listopadzie 2021 roku, organizowanym przez Uniwersytet Gdański. Wkrótce podjęli decyzję o nakręceniu filmu inspirowanego projektem „Polarniczki”, skupiając się na najstarszych żyjących uczestniczkach wypraw polarnych.

W lutym 2022 roku ruszyły zdjęcia. Polska premiera „Polarniczek” odbyła się 23 czerwca 2023 roku.

Scenariusz i reżyseria – Kuba Witek
Konsultacja merytoryczna i narracja – Daga Bożek
Produkcja – northcam i Wytwórnia Filmów Oświatowych sp. z o.o
Producent wykonawczy – Kuba Witek
Muzyka i udźwiękowienie – Łukasz Palkiewicz
Zdjęcia i montaż – Kuba Witek
Producent – Sławomir Kalwinek, Waldemar Drozd
Koordynacja prac i kwerenda archiwalna w WFO – Jakub Krakowiak
Konsultacje montażowe – Anna Adamowicz
Digitalizacja materiałów WFO – Jakub Walter
Dodatkowe zdjęcia i archiwalia – Tomasz Wawrzyniak, Mateusz Prager, Paweł Madejski

Maria Agata Olech

Pierwsza w Polsce lichenolog polarna, uczestniczka wypraw naukowych do Arktyki i Antarktyki, pierwsza kobieta na stanowisku kierownika wyprawy całorocznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w latach 1991-92, członkini prestiżowego Explorers Club. W 2012 roku jako pierwszy polski polarnik pokonała Przejście Północno-Zachodnie, uczestnicząc w międzynarodowej wyprawie badawczej jachtem Marguerite 1.

Anna Krzyszowska
Waitkus

Ekolog, która w latach 80. uczestniczyła w licznych wyprawach na Spitsbergen do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, gdzie prowadziła pionierskie badania wpływu człowieka i jego działalności na środowisko polarne. Brała także udział w ekspedycji Greenpeace na Antarktydę oraz do Stacji Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Nadal wraca na Svalbard, uczestnicząc w projektach naukowych prowadzonych przez Instytut Oceanologii PAN.

Anna Kołakowska

Biotechnolog, specjalista w zakresie badań lipidów, procesów utleniania i przeciwutleniaczy. Uczestniczka dwóch wypraw całorocznych do Stacji Arctowskiego w latach 1983-84, 1985-86, pierwsza Polka, która dwukrotnie zimowała w Antarktyce. Za swoje badania naukowe została nagrodzona Zachodniopomorskim Noblem w 2002 roku.

Wiesława Ewa Krawczyk

Geochemik, która w 1979 roku organizowała laboratorium chemiczne w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, a także w 1986 roku była pierwszą kobietą na stanowisku kierownika grupy naukowej podczas VIII wyprawy glacjologicznej Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen. Brała udział w 10 wyprawach letnich na Svalbard, jest jedną z bohaterów filmu dokumentalnego Zimny ląd w reżyserii Kazimierza Błahija.

Joanna Pociask-Karteczka

Hydrolog, która uczestniczyła w dwóch wyprawach na Spitsbergen w latach 80., organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński, podczas których zajmowała się kartowaniem hydrograficznym sporej części niezlodowaconej części Sørkapplandu. Oprócz pracy badawczej i licznych publikacji naukowych, jest również autorką tomików poezji, m.in. Ocalenia (2005), Twarze gór (2008), Przebudzenie Ewy (2018).

Muzyka do filmu stworzona zostanie na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce oraz „życie podwodne” Arktyki i Antarktyki, a następnie połączona z nagraniami polskich instrumentalistek i artystek związanych z różnymi gatunkami muzycznymi. Nad całością będzie sprawował pieczę Łukasz Palkiewicz – dwukrotnie nominowany do Fryderyków kompozytor, autor muzyki do filmów oraz producent muzyki elektronicznej, który ma za sobą występy na największych festiwalach muzycznych w Polsce.

Ścieżka dźwiękowa zostanie zaprezentowana w formie wzbogaconego o wizualizacje koncertu towarzyszącego premierze filmu, a później będzie mogła istnieć jako niezależny projekt muzyczny/multimedialny pokazywany przy okazji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych i naukowych związanych z rejonami polarnymi.